Hakkımızda

Sitemizde Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan siyasal ve toplumsal gelişmeler ülke Koordinatörlerimiz tarafından düzenli olarak takip edilmekte ve Genel Koordinatörümüz Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Veysel AYHAN'ın katkılarıyla yayınlanmaktadır.

CEZAYİRCEZAYİR GÜNDEMİ SON ÜÇ AYIN ÖZETİ
Canan BULUT
08.06.2012

Bu makale Ortadoğu ve Kuzey Afrika Gündem Cezayir başlığı altında yazmış olduğum gelişmelerin bir derlemesi niteliğindedir. Bilindiği üzere bu sene Cezayir’de seçimler yapıldı. Kuşkusuz bu seçimler “Arap Baharı” denilen bölge ve dünya için hayati öneme sahip olan olaylar açısından Cezayir’in sadece kendi iç meselesi değil bölgenin geleceği açısından da önemli bir olaydır. Bölgede yaşanan gelişmelere en başından itibaren bakalım. 

Eski FIS(İslami kurtuluş Cephesi) liderleri 10 Mayıs parlamento seçimlerini boykot çağrısında bulunmuşlardı. Abbasi Madani ve Ali Belhadj 10 Mayısta çok sayıda oy toplamak için halka karşı baskı ve tehdidin kullanıldığını bu yüzden seçimleri boykot edeceklerini açıklamışlardı. Diğer taraftan Cezayir Dışişleri Bakanı Mourad Medelci 10 Mayıs parlamento seçimlerinin bir parçası olarak 500’den fazla uluslararası gözlemci çağırdıklarını açıklamıştı. 10 Mayıs genel seçimleri için seçim kampanyası 15 Nisan 6 Mayıs tarihleri arasında yapılacaktı ve bu seçilerin şeffaf ve demokratik bir ortamda gerçekleşmesi çok önemliydi. Siyasi partilerin Mart ayı toplantılarının ana gündem maddesi oy pusulaları, yerel seçimlerde kadınların hakları ve seçimlerde katılımın yüksek olmasıydı. 

20 Mart’a gelindiğinde genel seçimler için AB ve Cezayir arasında Avrupa gözlemci heyetinin katılımıyla ilgili bir anlaşma imzalandı. Ayrıca Diş işleri bakanı Mourad Medelci AB ile Cezayir arasında son birkaç ay içerisinde kayda değer ilerlemelerin sağlandığını söyledi. 

Genel seçimlere 72 gün kala İslami partiler; Barış Toplumu Hareketi, El Nahda ve El Islah Partileri Mayıs ayında yapılacak olan seçime ittifak olarak katılma konusunda anlaştılar. Parlamentodaki 289 sandalyeden 72’sine sahip olan Barış Toplumu Hareketi’nin lideri Ebu Dcara Sultani üç İslamcı partinin parlamentodaki sandalye sayısını arttırmak amacıyla 10 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimlere birlikte katılacaklarını açıkladı. Ayrıca Sultani “Arap Baharının Cezayir’de de yaşanmasına en muhtemel şansı tanımak” amacıyla kendileri gibi düşünen diğer partilileri de bu ittifaka katılmaya davet etti. Diğer yandan, 1997 yılından bu yana tüm seçimleri boykot eden Sosyalist Güçler Cephe’si de 10 Mayıs seçimlerine katılacağını açıkladı. 35 milyon nüfuslu Cezayir’de nüfusun %15’ini Berberiler oluşturuyor ve bu cephe bu etnik grubun desteğini almaktadır. 

Cezayir’de seçim kampanyaları oldukça hareketliydi. Seçimlere katılacak olan tüm partiler demokrasinin sağlanması için taahhütte bulundular. Değişime duyulan ihtiyaca vurgu yaptılar ve hukuk kurallarının önemine değindiler. Seçim kampanyalarının başlangıcı böyle olmuştu. İlerleyen günlerde parti liderlerinin faaliyetleri konusundaki taslaklar işaretlendi. Bazı konuşmacılar değişime olan ihtiyaca vurgu yaptı. Bunun yanında gençlik sorunları, vatandaşların kaygıları ve güçlü kurumlar aracılığıyla Cezayir’de demokrasinin desteklenmesi ülke genelinde çeşitli toplantılar yapan parti liderlerinin ele aldığı konuları oluşturdu. Ayrıca Bakanlık genel sekreteri Abdelkader Ouali Blida’da 10 Mayıs seçim süreci boyunca hükümetin “tarafsızlık” durumunu yineledi. Seçimle ilgili bölgesel bir toplantıda konuşan Ouali bu bağlamda hükümetin tarafsızlık, disiplin, profesyonellik, kanunun uygulanmasında şeffaflığı sağlamak ve seçim sürecine uygun yürütülmesi için çağrıda bulundu. Hükümeti, bu durumun başarılı olabilmesi için gerekli tüm olanakları seferber etmeye ve demokratik sürecin başarısı için ortak çaba harcamaya davet etti ve bu seçimin herkes için yeni bir fırsat olduğunun altını çizdi. 

Diğer yandan Arap Birliğinden çağırılan gözlemciler seçimleri izlemek üzere heyet heyet Cezayir’de incelemelerde bulundu. Cezayir'deki seçimleri 500'ün üzerinde yabancı gözlemci izledi. Gözlemcilerin 120'si AB, 200'ü Afrika Birliği, 100-ü Arap Devletleri Ligi, 10-u BM, 20-si ise İslam İşbirliği Örgütü'nden (İİÖ) katıldı. 

Genel seçim kampanyasının 11. Gününde 462 sandelyeli ulusal halk meclisi için yarışan bazı siyasi partiler, “Cezayir’de gerçek bir demokrasi” kurmak için özellikle de gençlere çağrıda bulundu. Partililere göre önümüzdeki seçimler, egemenliğin insanlara devri için büyük bir fırsattı ve Cezayir halkının artık gücü kendi eline almasının vakti gelmişti. Gençlerin önlerinin açılması ve kendi kaderleri bakımından bu seçimler çok önemliydi. Yani özetle Kampanyanın 2. Haftasının ana odak noktasını gençler ve sosyo-ekonomik gelişmeler oluşturmuştu. Diğer yandan siyasi partiler seçimlere katılımın arttırılması çağrısında bulunarak ve vatandaşların endişelerini vurgulayarak özellikle de gençleri ikna etmeye çalıştılar. Ayrıca yurt dışında yaşayan Cezayirlilerin de görevlerini yerine getirmeleri ve seçim zamanı sandıklara gitmeleri konusunda Dışişleri bakanlığı tarafından açıklamalar yapıldı. 

Seçim kampanyaları devam etti ve beklenen gün geldi. Cezayir’de seçim yapıldı. Yarıştan zaferle çıkan Cezayir Milli özgürlük cephesi oldu. İçişleri bakanı Doho Ould Kablia partinin, parlamentodaki 462 sandalyenin 220 sine sahip olduğunu açıkladı. Diğer yandan sandıktan ikinci çıkan isim ise Başbakan Ahmet Uyahya’nın partisi İslamcı Ulusal Demokratik Birlik oldu. Parti parlamentoda 68 sandalye kazandı. Arap baharının etkisiyle ortaya çıkan Yeşil Cezayir koalisyonu ise beklenen başarıyı gösteremedi ve sadece 48 milletvekili çıkarabildi. Sosyalist güçler Cephesi parlamentoda 21, İşçi Partisi 20 sandalyenin sahibi oldu. Seçim sonuçları bölgede esen reform rüzgârlarına rağmen mevcut durumun korunması olarak yorumlandı. Cezayir'deki 2007 parlamento seçimlerinde Ulusal Özgürlük Cephesi 136, Ulusal Demokratik Birlik Partisi 62, Barış Toplumu Hareketi 51 milletvekilliği kazanmıştı. 

Seçimler öncesinde yapılan anketlerde halkın seçime ilgisinin az olacağı şeklinde sonuçlar ortaya çıkınca katılım için sms kampanyaları düzenlenmişti. Buna rağmen beklenen oldu ve seçimlere katılım oranı 42.9 olarak açıklandı. Hatta seçim için bölgeye giden birçok muhabirin bazı seçim noktalarında tek bir seçmene bile rastlanamadığını belirtti. 

Önceki seçimlere göre kadınların seçilme oranı rekor kırdı ve kadınlar 2012 parlamento seçimlerinde 145 sandalye (31.38%) kazandı. En fazla kadın milletvekili çıkaran Ulusal Özgürlük Cephesi 68 sandalyeyle birinci, Ulusal Demokratik Birlik ise 23 sandalye ile ikinci sırayı aldılar. Yeşil Cezayir Koalisyonundaki seçilen kadınların sayısı ise 15’te kaldı. Kısaca hatırlatmak gerekirse 2007 genel seçimlerinde parlamentodaki 389 sandalyeden sadece 31’i kadınların olmuştu. 

Dünyadan gelen tepkiler ise şöyle oldu: ABD Dışişleri bakanı Hilary Clinton yaptığı bir açıklamada gerçekleştirilen parlamento seçimleri için birçok ülkeden çağırılan uluslararası gözlemciler ve hükümet dışı aktörleri işaret ederek Cezayir’i tebrik etti. Ayrıca kadınların seçilme oranındaki yükselişin demokratik reformlardaki ilerlemelerin göstergesi olduğunu da sözlerine ekledi. Diğer taraftan İngiltere Dışişleri bakanı William Hague seçimlerdeki şeffaf ve demokratik uygulamalar için Cezayir’i tebrik eden diğer bir ülke oldu. 

Cezayir’de seçim sonrası sürece bakacak olursak; İslami Toplumsal Barış Hareketi(MSP) parti şura meclisi hükümetten çekilme kararı aldı. Bu kararın parti yöneticileri arasında anlaşmazlığa yol açtığı bildirildi. MSP Başkan yardımcısı Abdurrezak Makarri’nin önderliğindeki grup bu kararı desteklerken, hükümetteki bazı bakanların başını çektiği grup ise Devlet Başkanı Buteflika ile ittifakın sürmesi gerektiğini düşünüyor. MSP üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Genel Başkan Ebu Cerra Sultani, "Parti Şura Meclisi'nden çıkan karara uymak ve uygulamak zorundayız. Dolayısıyla hükümetten çekilerek muhalefetle işbirliği yapılacak" dedi. MSP şura meclisi 19 Mayıs’taki oturumunda mevcut iktidar partisinin, 462 sandalyeli meclisin 221 sandalyesini kazanmasının ardından seçim sonuçlarını protesto etmek amacıyla hükümetten çekilme kararı almıştı. Ayrıca Yeşil ittifak içinde yer alan MSP, Mayıs seçimlerinden toplam 47 sandalye kazanmış ve yönetimi hile yapmakla suçlamıştı. 

Diğer taraftan Adalet ve Kalkınma Cephesi parti binasında 14 partinin temsilcilerinin katıldığı toplantıların ardından yaptıkları açıklamada 10 Mayıs’ta yapılan seçim sonuçlarını kabul etmediklerini, yeni parlamentoyu ve ondan oluşacak hükümeti tanımadıklarını bildirdiler. Ortak basın açıklaması metnini okuyan Adalet ve Kalkınma Cephesi Başkanı Abdullah Ceballah, ''Yönetim ve onun başındaki cumhurbaşkanı, seçimlerdeki hilelerden sorumludur” dedi. Kendilerini ''Demokrasiyi korumak için siyasi cephe'' olarak isimlendiren partiler, gayri meşru olarak niteledikleri parlamento oturumlarını boykot kararı aldıklarını ancak bunun istifa olmadığını, çünkü mevcut seçim kanununa göre istifa edenlerin yerine başka milletvekillerinin geçebileceğini ifade ettiler. Ayrıca, yeni bir anayasa hazırlanması için ulusal kurucu bir heyet oluşturulması ve çoğulcu demokratik sisteme geçilebilmesi için ulusal birlik hükümeti kurulması çağrısında bulundular. 

Sonuç olarak, yeni Cezayir Parlamentosu, seçim sonuçlarına itiraz eden pek çok partinin protestoları arasında 26 Mayıs Cumartesi günü 5 yıl sürecek görevine başlayacağı açıklandı. Ulusal Halk Meclisi’nin (Cezayir parlamentosunun birinci meclisi) yaptığı açıklamada, 26 Mayıs Cumartesi günü ilk oturumun yapılacağı bildirilmişti. Meclis iç tüzüğüne göre en yaşlı vekil oturuma başkanlık etti, en genç iki vekil de başkan yardımcısı sıfatıyla görev yaptı. Bunların yanı sıra Siyasi partiler ve milletvekili adayları tarafından seçim sonuçlarına 167 itirazda bulunuldu. 10 Mayıs seçimlerinin ardından oluşan yeni meclis, ülkenin 1989 yılında çok partili sisteme geçmesinden bu yana kurulan 4’üncü parlamentodur. 

Ayrıca, Geçen yıl çıkan, ''Meclisin Tam Bağımsızlığı Kanunu'' gereğince, seçimlerde yeniden kazanan bakanların hükümetteki görevlerinden istifa etmeleri gereken Cezayir'de, Cumhurbaşkanı Butelfika, 6 bakanın istifalarını istedi. İstifa eden bakanların yerine, yeni hükümet kuruluncaya dek vekâleten başka isimler getirilirken bu isimlerin yeni hükümette görev alması durumunda vekillik görevlerinden ayrılması gerekecek. ''Meclisin Tam Bağımsızlığı Kanunu'' çerçevesinde meclisin yasama ve denetleme görevini bağımsız olarak yerini getirmesi hedefleniyor.

KAYNAKÇACEZAYİR GÜNDEMİ
Canan BULUT
07.05.2012

CEZAYİR GELECEĞİNİ OYLADI

Cezayir’de beklenen seçim yapıldı. Yarıştan zaferle çıkan Cezayir Milli özgürlük cephesi oldu. İçişleri bakanı Doho Ould Kablia partinin, parlamentodaki 462 sandalyenin 220 sine sahip olduğunu açıkladı. Diğer yandan sandıktan ikinci çıkan isim ise Başbakan Ahmet Uyahya’nın partisi İslamcı Ulusal Demokratik Birlik oldu. Parti parlamentoda 68 sandalye kazandı. Arap baharının etkisiyle ortaya çıkan Yeşil Cezayir koalisyonu ise beklenen başarıyı gösteremedi ve sadece 48 milletvekili çıkarabildi. Sosyalist güçler Cephesi parlamentoda 21, İşçi Partisi 20 sandalyenin sahibi oldu. Seçim sonuçları bölgede esen reform rüzgârlarına rağmen mevcut durumun korunması olarak yorumlandı. Cezayir'deki 2007 parlamento seçimlerinde Ulusal Özgürlük Cephesi 136, Ulusal Demokratik Birlik Partisi 62, Barış Toplumu Hareketi 51 milletvekilliği kazanmıştı. 

Seçimler öncesinde yapılan anketlerde halkın seçime ilgisinin az olacağı şeklinde sonuçlar ortaya çıkınca katılım için sms kampanyaları düzenlenmişti. Buna rağmen beklenen oldu ve seçimlere katılım oranı 42.9 olarak açıklandı. Hatta seçim için bölgeye giden birçok muhabirin bazı seçim noktalarında tek bir seçmene bile rastlanamadığını belirtti. 

Cezayirli yetkililer, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve diğer gruplardan toplam 500 yabancı gözlemciye seçimlerde gözlemde bulunması için izin verdi, fakat seçmen listelerine erişimlerine engel olduğu yönünde haberler de çıktı. Genel olarak sükûnet içinde geçen seçimlerin başlangıcında protestocu gençler tarafından ateşe verilen 4 seçim merkezi, gerekli müdahalelerin ardından yeniden oy kullanımına açıldı. 

Önceki seçimlere göre kadınların seçilme oranı rekor kırdı ve kadınlar 2012 parlamento seçimlerinde 145 sandalye (31.38%) kazandı. En fazla kadın milletvekili çıkaran Ulusal Özgürlük Cephesi 68 sandalyeyle birinci, Ulusal Demokratik Birlik ise 23 sandalye ile ikinci sırayı aldılar. Yeşil Cezayir Koalisyonundaki seçilen kadınların sayısı ise 15’te kaldı. Kısaca hatırlatmak gerekirse 2007 genel seçimlerinde parlamentodaki 389 sandalyeden sadece 31’i kadınların olmuştu. 

Sonuçların açıklanmasından sonra Barış Toplumu Hareketi (MSP), Ennahda, El Islah Hareketi (MN), Adalet ve Kalkınma Cephesi ile Değişim Cephesi ortak basın toplantısı düzenledi. MSP Başkanı Ebu Cerra Sultani, grup adına yaptığı konuşmada, "Seçim sonuçları bağımsızlığımızı kazandığımızdan bu yana mücadele ettiğimiz tek parti yönetiminin yeni dönemde devam edeceğinin ilanıdır." dedi. Seçime hile karıştırıldığını söyleyen Sultani, "Bazıları 'Arap Baharı'nın Cezayir'e gelmesini geciktirmek istiyor. Bu durum, Cezayirli vatandaşların gelecekte yapılacak seçimleri boykot etme olasılığını artırıyor. Biz seçim sonuçlarıyla oynandığını düşünüyoruz. Diğer siyasî partilerle görüşmelerimiz sürüyor. Seçim sonuçlarına itiraz etmek için ortak bir yol izleyeceğiz." diye konuştu.462 sandalyeden sadece 7’sini kazanan AKC lideri Abdullah Caballah, “Sonuçlar, seçim sandıklarıyla değişim için kapıyı kapatmıştı. Değişime inananlar için elde kalan tek çözüm Tunus tarzı isyandır” dedi. 

Dünyadan gelen tepkiler ise şöyle oldu: ABD Dışişleri bakanı Hilary Clinton yaptığı bir açıklamada bu hafta gerçekleştirilen parlamento seçimleri için birçok ülkeden çağırılan uluslararası gözlemciler ve hükümet dışı aktörleri işaret ederek Cezayir’i tebrik etti. Ayrıca kadınların seçilme oranındaki yükselişin demokratik reformlardaki ilerlemelerin göstergesi olduğunu da sözlerine ekledi. Diğer taraftan İngiltere Dışişleri bakanı William Hague seçimlerdeki şeffaf ve demokratik uygulamalar için Cezayir’i tebrik eden diğer bir ülke oldu.

Kaynakça
http://www.aps.dz/-Algeria-.html#pagination_ARTS
http://www.netgazete.com/News/827531/cezayirde_secimlere_katilim_42_9.aspx
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2012/05/120511_algeria_elctions_update.shtml
http://www.timeturk.com/tr/2012/05/13/cezayir-de-secim-sonuclari-kafa-karistirdi.html
CEZAYİR GÜNDEMİ
Canan BULUT
30.04.2012AB GÖZLEMCİLERİ İLK RAPORLARINI HAZIRLADI

Cezayir'deki seçimleri 500'ün üzerinde yabancı gözlemci izleyecek. Gözlemcilerin 120'si AB, 200'ü Afrika Birliği, 100-ü Arap Devletleri Ligi, 10-u BM, 20-si ise İslam İşbirliği Örgütü'nden (İİÖ) katılacak. Seçim kampanyalarının hemen öncesinde gelen AB gözlemcileri, seçim kampanyalarının ilk haftasında ilk raporlarını hazırladıklarını duyurdu. Gözlemci heyetinin iletişim sorumlusu Miguel Marques ülkenin 48 ilinde Avrupalı gözlemcilerin raporlarına dayanarak ilk raporlarını hazırladıklarını söyledi ve ekledi: “raporların içeriğini bana sormayın. Çünkü bunlar gizli ve özel belgelerdir” dedi. Marques: “iki haftalık iç raporlar da seçim gününden önce hazırlanmalıdır.”diye devam etti. Gözlemciler, Nisanın 15inden beri birçok ilde ziyarette bulundular: Constantine, Annaba, Tebessa, Bechar, Mila ve M’sila. Yaklaşık 60 uzmandan oluşan bir başka kısa vadeli AB heyetinin 4 Mayıs’ta Cezayir’e gelmesi bekleniyor. 

İslami Kurtuluş Cephesi, Demokratik Birlik Partisi ve El-Kaide'nin mağrip yapılanmasının, seçimlerin ''sistemi meşrulaştırmak'' olacağını öne sürerek, halkı seçimleri boykot etmeye çağırdığı biliniyor. Siyasi parti liderleri kampanya konuşmalarında, değişimin vatandaşların sosyal sorunlarını ele almada yardımcı olacağını ve seçmenlere çağrıda bulunarak seçimleri boykot etmek için uğraşan taraflara kulak asmamalarını söyledi. 

Öte taraftan 24 Nisan tarihli toplantılarda konuşan siyasi parti başkanları çeşitli açıklamalarda da bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi başkanı (PJD) Abdallah Djaballah partisinin uzmanları tarafından oluşturulan güvenilir bir ekonomik plana sahip olduğu garantisinde bulundu ve işsizlik, konut ve ülke kaynaklarının akılcı kullanımı yoluyla tarımsal üretim sorunlarına çözüm getireceklerini belirtti. Ayrıca Tizi-Ouzou’da bir toplantı sırasında Dayanışma ve Gelişme için Ulusal Parti lideri (PNSD), Mohamed Cherif Talbi seçim programlarında, emlak spekülasyonunu önlemek ve konut krizini frenlemek için konut fiyatlarını sınırlandırmayı amaçladıklarını açıkladı. Başkan Al-Fadjr Al-Djadid, Tahar Benbaibeche Tissemsilt’teki bir rallide 10 Mayıs seçimlerinin “tarihi bir olay” niteliğinde olacağını savundular. 

Genel seçim kampanyasının 11. Gününde 462 sandelyeli ulusal halk meclisi için yarışan bazı siyasi partiler, “Cezayir’de gerçek bir demokrasi” kurmak için özellikle de gençlere teslim çağrısında bulundular. Partililere göre önümüzdeki seçimler, egemenliğin insanlara devri için büyük bir fırsattı ve Cezayir halkının artık gücü kendi eline almasının vakti gelmişti. Gençlerin önlerinin açılması ve kendi kaderleri bakımından bu seçimler çok önemliydi. O kadar önemliydi ki bazılarına göre seçimler ülkeyi yeni bir döneme doğru götürecektir. 

Kampanyanın 12. Günü partililerin ana teması; güçlü kurumlar inşa edebilmek için adayların boykottan uzak durmasıydı. Yasama seçimleri için yarış yapan birçok parti, kurumlarıyla güçlü bir Cezayir inşa etmek ve değişimi bünyesinde barındırması için seçmenlerine seçimleri boykot etmeme çağrısında bulundular. 

28 Nisan’da yapılan bir toplantıda da adaylar yolsuzlukla mücadele için söz verdiler. Siyasi parti liderleri eğer kendi adayları seçilirse bürokrasi ve yolsuzluğun önüne geçecekleri ve Cezayir halkının yaşam koşullarını en üst seviyeye çıkaracaklarını söylediler. 

Ulusal Demokratik Ralli genel sekreteri Ahmed Ouyahia partisinin önümüzdeki Ulusal halk meclisi seçimlerinde galip gelmesi durumunda bürokrasinin etkilerini azaltmak için “somut” ve “yapıcı” önlemler alacaklarını söyledi. Diğer taraftan Dayanışma ve Gelişme Ulusal Parti’si lideri Mohamed Cherif Taleb de seçimi kazanmaları halinde gençleri yönetimde anahtar konumlara getireceklerini ve o da bürokrasi ve yolsuzluğa karşı mücadelede bulunacaklarını kaydetti. Özgür Yurtsever Partisi ise yoksulluk, yolsuzluk ve sağlık sisteminin güçlendirilmesi için mücadelelerde bulunacaklarını bildirdi. 

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, 10 Mayıs'ta yapılması planlanan Cezayir genel seçimlerine 21'i ilk kez olmak üzere 44 siyasi parti ve 186 bağımsız aday katılacak. Parlamentonun alt kanadının 389 üyesinin belirleneceği seçimlerde, asıl yarışın hükümetle bağlantılı iki partiyle üç İslami partinin oluşturduğu ''Yeşil Cezayir'' ittifakı arasında geçeceği tahmin ediliyor. 

Böylece Kampanyanın 2. Haftasının ana odak noktasını gençler ve sosyo-ekonomik gelişmeler oluşturmuştur. Diğer yandan siyasi partiler seçimlere katılımın arttırılması çağrısında bulunarak ve vatandaşların endişelerini vurgulayarak özellikle de gençleri ikna etmeye çalıştılar. Ayrıca yurt dışında yaşayan Cezayirlilerin de görevlerini yerine getirmeleri ve seçim zamanı sandıklara gitmeleri konusunda Dışişleri bakanlığı tarafından açıklamalar yapıldı.KAYNAKÇA

v http://www.aps.dz/-Algeria-.html

v http://www.aksam.com.tr/cezayirde-genel-secimlere-katilim-kampanyasi--114058h.html


CEZAYİR GÜNDEMİ
Canan BULUT
23.04.2012


CEZAYİR’DE GERİ SAYIM BAŞLADI

Seçim kampanyalarının ilk gününde (16 Nisan), birkaç politik parti 2012 genel seçim sunumunda Cezayir halkının beklentileri için kanun kurallarının önemi ve demokrasi için taahhütte bulundular. 

Seçim kampanyalarının ikinci gününde ise, parti liderlerinin faaliyetleri konusundaki taslaklar işaretlendi. Bazı konuşmacılar değişime olan ihtiyaca vurgu yaptı. Bunun yanında gençlik sorunları, vatandaşların kaygıları ve güçlü kurumlar aracılığıyla Cezayir’de demokrasinin desteklenmesi ülke genelinde çeşitli toplantılar yapan parti liderlerinin ele aldığı konuları oluşturdu. 

İşçi Partisi genel sekreteri Louisa Hanoune Relizane’de (başkent Cezayir’den 300 km batı’da) 10 Mayıs seçimleri için Güçler ayrılığı ilkesi, adaletin bağımsızlığı, gerçek referandum ve yurttaşlar arasında eşitlik için çağrıda bulundu. Ayrıca Sosyal Adalet İçin Ulusal Cephe(FNJS) lideri Khaled Bounedjma, Boufarik’te (Cezayir’in 50 km güneybatısı) bir toplantıda Cezayir’in tüm çocuklarının ülkedeki istikrarı güçlendirmek ve düşmanlarının seçimleri berbat etmek için tasarladıklarını engellemek gerektiğinin altını çizdi. Al Karama Partisi lideri Mohamed Benhamou Guelma’da (Cezayir-537 km doğusunda) büyük seçmen katılımı için ülkenin ihtiyacını vurgulayarak “milliyetçilik ruhu” vurgusu yaptı. 

Bakanlık genel sekreteri Abdelkader Ouali Blida’da 10 Mayıs seçim süreci boyunca hükümetin “tarafsızlık” durumunu yineledi. Seçimle ilgili bölgesel bir toplantıda konuşan Ouali bu bağlamda hükümetin tarafsızlık, disiplin, profesyonellik, kanunun uygulanmasında şeffaflığı sağlamak ve seçim sürecine uygun yürütülmesi için çağrıda bulundu. Ayrıca hükümeti bu durumun başarılı olabilmesi için gerekli tüm olanakları seferber etmeye ve demokratik sürecin başarısı için ortak çaba harcamaya davet etti ve bu seçimin herkes için yeni bir fırsat olduğunun altını çizdi. 

Kampanyanın üçüncü gününde bütün siyasi partilerin sloganı iç istikrarın korunması yolundaydı. 2012 parlamento seçimlerinde gençlerin seçim sürecine katılımı konusunda davette bulunmaları genel çizgiyi oluşturdu. Ulusal Demokratik Ralli (RND) Genel Sekreteri Ahmed Ouyahia düzenlediği toplantıda milli birlik ve demokratik kazanımları korumanın Cezayir toplumunun ihtiyacı olduğunu söyledi. Bazı projeleri gerçekleştirmek için ülkenin her zamankinden daha fazla milli birliğe ihtiyacı olduğunu belirtti. Ouyahia önümüzdeki seçimlerde büyük katılımın sağlanması yönündeki çağrısını yineledi. Diğer taraftan Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) partisi genel sekreteri Abdülaziz Bilhadim “10 Mayıs seçimleri Cezayir’in istikrarı bakımından önemli bir adımdır” saptamasında bulundu. 

Kampanyanın dördüncü gününde Fedjr El Djadid partisinin genel sekreteri, Tahar Benbaibeche Annaba’da yaptığı bir konuşmada önümüzdeki seçimlerde düşük katılımın yaşanması ülkedeki statükoyu korumak adına ülkenin problemlerini daha da kötüleştirebileceği doğrultusunda açıklamada bulundu. Demokratik ve Sosyal Kuvvetleri (UFDS) Birliği Genel Sekreteri Oum El Bouaghi, hem siyasi hem de vatansever bir zorunluluk olarak tanımladığı “barışçıl değişim” konusuna vurgu yaptı. 

Ulusal Seçim Komisyonu (CNSEL) komisyon üyesi Abdelhalk Mellah bazı siyasi partilerin oy merkezlerinin bileşimine itirazda bulunduğunu, bazı rakip siyasi partilerin de oy merkezlerinin birleşiminin bazı sebepler nedeniyle henüz gerçekleştirilemediğini açıkladı. Buna ek olarak seçim kampanyası sırasında Seçim Denetimi İçin Ulusal Komisyon’u kurallara uyumu sağlamak amacıyla siyasi partilerin toplantılarına“habersiz” ziyaretler yapabileceğini konuşmasına ekledi. 

İçişleri bakanı Daho Ould Kablia Cezayir’de 21.664.345 seçmen olduğunu bildirdi. Ulusal seçmen sayısı 20,673,875 ve oranı 95.43% iken Yurtdışında Cezayir toplumu 990.470 ve % 4.57 oranına sahip. Cinsiyete göre seçmenlerin dağılımını 11.772.792 (54.34%) erkek, 9,891,553 (45.60%) kadın olarak tespit etmiştir. 

10 Mayıs seçimleri için kampanya başlatılması için gerekli koşulları izlemek için gönderilen Arap birliğinden gözlemci bir heyet 6 günlük görevinden ayrıldı. Dışişleri bakanlığı ayrıca 120 uzmandan oluşan Arap Birliğinin diğer iki gözlemci heyetinin Mayıs başında geleceğini doğruladı. "lojistik planlama ve koordinasyon"dan sorumlu İlk heyet, Arap gözlemcileri heyeti 7 Mayıs’a hazırlamayı planladıkları zemin için başkent Cezayir’e Mayıs’ın 2sinde gelecek. 

Kampanya konuşmalarında ekonomik ve sosyal kalkınma yinelenen tema durumunda. Birçok politik partinin genel seçim konuşmalarında odak noktayı ekonomik ve sosyal kalkınma oluşturuyor. Bu bağlamda RND Genel sekreteri Ouyahia etkin sosyal politika ve ulusal birliği sağlamak için zenginlik üreten ekonomi planları yapılmasının gereğinin altını çizdi. Diğer taraftan İçişleri bakanı Daho Ould Kablia 10 Mayıs seçimlerinin güvenirliğini etkileyen herkese karşı uygulanacak ciddi yaptırımlar olacağını vurguladı.CEZAYİR GÜNDEMİ
Canan BULUT
02.04.2012

 SEÇİME DOĞRU1830-1962 yılları arasında Fransız sömürgesi altında bulunan Cezayir, 1954-1962 yılları arasında devam eden kurtuluş savaşı sonunda bağımsızlığını elde etmiştir. Cezayir uzun bir dönem boyunca, bağımsızlığı kazanan kadroların oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) tarafından, tek parti rejimi altında, yarı devletçi bir anlayışla yönetilmiştir. Artan toplumsal talepler neticesinde ülkede 1988 yılında siyasi ve ekonomik liberalleşme süreci başlatılmıştır. Söz konusu süreç, 1992 yılında darbeyle kesintiye uğramıştır. 1992-1999 yılları arasında 150 bin kişinin öldüğü tahmin edilen döneminin ardından, 1999 yılında Abdelaziz Bouteflika Cumhurbaşkanlığına seçilmiştir.
Arap Baharı sırasında Kuzey Afrika’daki komşuları Tunus, Mısır ve Libya’dakinin aksine Cezayir’deki eylemler, ülke genelinde hükümet karşıtı bir harekete dönüşmemiştir. Ancak petrol ve doğal gaz zengini ülkede iskan ve kamu hizmetlerinin yoksunluğundan halk genelinde bir hoşnutsuzluk mevcuttur. Durum böyleyken önümüzdeki seçimler Cezayir için hayati bir nitelik taşımaktadır. 
Genel seçimlere 72 gün kala İslami partiler; Barış Toplumu Hareketi, El Nahda ve El Islah Partileri Mayıs ayında yapılacak olan seçime ittifak olarak katılma konusunda anlaştılar. Parlamentodaki 289 sandalyeden 72’sine sahip olan Barış Toplumu Hareketi’nin lideri Ebu Dcara Sultani üç İslamcı partinin parlamentodaki sandalye sayısını arttırmak amacıyla 10 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimlere birlikte katılacaklarını açıkladı. Ayrıca Sultani “Arap Baharının Cezayir’de de yaşanmasına en muhtemel şansı tanımak” amacıyla kendileri gibi düşünen diğer partilileri de bu ittifaka katılmaya davet etti. Laik kesim ise halkın İslami partiler konusunda şüpheli olduğunu düşünüyor ve İslami partilerin seçimden zaferle çıkacağına ihtimal vermiyorlar.
Diğer yandan, 1997 yılından bu yana tüm seçimleri boykot eden Sosyalist Güçler Cephe’si de 10 Mayıs seçimlerine katılacağını açıkladı. 35 milyon nüfuslu Cezayir’de nüfusun %15’ini Berberiler oluşturuyor ve bu cephe bu etnik grubun desteğini almaktadır.
10 Mayıs genel seçimi için yaşanan diğer bir gelişme de AB ve Cezayir arasında Avrupa gözlemci heyetinin katılımıyla ilgili bir anlaşma imzalanmasıydı. 120 kişiden oluşan ve seçimleri adım adım gözlemlemek amacıyla oluşturulan heyet, reform sürecinin önemli olduğu vurgusunda bulundu. Diğer yandan Diş işleri bakanı Mourad Medelci AB ile Cezayir arasında son birkaç ay içerisinde kayda değer ilerlemelerin sağlandığını söyledi.
Geçtiğimiz haftanın diğer önemli bir noktası da Fransa-Cezayir (1954-1962) savaşına son veren ve Fransa’nın bu ülkedeki 132 yıl süren varlığına son veren Evian Anlaşması’nın 50. Yıl dönümünün Cezayir’de yerel törenlerle kutlanmasıydı.  Buteflika, 1 Temmuz 1962'de Cezayirlilerin yüzde 91,48 katılımla ve oyların yüzde 99,72'siyle referandumda bağımsızlığa ''evet'' dediklerini anımsattı. Ayrıca Ulusal Mücahit Örgütü'nün Başkanı Said Abadu, Fransız sömürgeciliğinin suç kapsamına sokulmasını öngören ve bir yılı aşkın süredir sürüncemede bekleyen kanunun kabul edilmesini istedi. Asıl kutlamalar bağımsızlığın iian edildiği tarih olan 5 Temmuz’da kutlanacak. Hiçbir törenin düzenlenmediği Fransa'da ise Savunma Bakanı Gerard Longuet, anlaşmanın ''acılara'' yol açtığını belirterek, resmi tören düzenlenmemesini savundu.(1)
Parlamento'da zaman zaman tansiyonu yüksek tartışmaların yaşandığı görülmektedir. Oy pusulaları, yerel seçimlerde kadın hakları ve seçimlerde katılımın yüksek olması siyasi partilerin toplantılarının ana noktalarını oluşturmaktadır. 

Kaynakça:
http://www.aps.dz/index-en.php
(1) http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1261293
CEZAYİR GÜNDEMİ
Canan BULUT
26.03.2012
CEZAYİR İSLAM İTTİFAKI SEÇİMLERİ BOYKOT EDEBİLİR
19 Mart 2012

                Cezayir İslam ittifakı yaklaşan seçimlerde herhangi bir hilenin olması durumunda seçimi boykot edeceklerini açıkladı. El-Islah parti üyesi Hamlaoi Akkouchi; Yeşil Cezair İttifakının, seçimlere hile karıştırıldığını tespit etmesi durumunda seçimlerden çekileceğini duyurdu. Yeşil ittifak El-Islah’ın yanında Barış Toplumu Hareketi ve Ennahda’dan oluşuyor.

AB GÖZLEMCİ MİSYONUYLA CEZAYİR ARASINDA ANLAŞMA İMZALANDI
20 Mart 2012

                10 Mayıs yerel seçimi için AB ve Cezayir arasında Avrupa gözlemci heyetinin katılımıyla ilgili bir anlaşma imzalandı. Ayrıca Diş işleri bakanı Mourad Medelci AB ile Cezayir arasında son birkaç ay içerisinde kayda değer ilerlemelerin sağlandığını söyledi.
                Mourad Medelci Arab Mağrep Birliği inşa etmenin hayal olmadığı ve 5 üye ülkeninde güçlü bir siyasi iradeye dayandığını söyledi. Ayrıca Avrupa Komisyonu Genişleme ve Komşuluk’tan sorumlu bakanı Stefan Fule, Mağrep ülkelerinde yaşanan değişiklikler ve reformlara tepilerin aynı olmadığı kanatinde. Diğer yandan sözlerine bölgedeki her ülkenin kendine ait özelliklere sahip olduğunu da ekledi.

FRANSA’NIN CEZAYİRDEKİ SUÇLARI ÜZÜCÜ VE UTANÇ VERİCİ
21 Mart 2012

                İnsan Haklarının Geliştirilmesi ve Korunması İçin Ulusal Danışma Komisyonu(CNCPPDH) başkanı Faruk Ksentini, Fransa’nın Cezayir’de işlediği suçları reddetmesi Fransa gibi demokratik bir ulus için değersiz ve utanç vericidir dedi

RUSYA VE BÜYÜK DOSTLUK
23 Mart 2012

                Dışişleri Bakanı Mourad Medelci Cezayir ve Rusya Federasyonunun birbirlerine yakın olmasının nedenini ortak noktada buluşmaları ve bu büyük dostluğun geniş ve derin olduğunun altını çizdi. Ayrıca Rusya Dışişleri bakanı Serguei Larrov da Cezayir ve Rusya arasındaki bu genişleyen işbirliğinin hem bölgesel hem de uluslar arası düzeyde aktif siyasi diyalog çerçevesinde gerçekleştiğini açıkladı.

                Oy pusulaları, yerel seçimlerde kadınların hakları ve seçimlerde katılımın yüksek olması  siyasi partilerin Cuma günkü  toplantılarının ana noktalarıydı. Ayrıcı Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Cezayir’deydi.(24 Mart 2012)

                Cezayir delegasyonu sözcüsü Reda Malek, Fransa’da sömürgeciliği yüceltmek için girişimler devam ederse bu Cezayir- Fransa ilişlilerine zarar verebilir açıklamasında bulundu. Diğer yandan Fas İletişim Bakanı Mustapha El Khalfi Cezayir’de 3 günlük ziyarete başladı. İletişim Bakanı ziyaretin, iki halk ve iki hükümet arasında işbirliğini derinleştirmek ve güçlendirmek için bir dizi faaliyetlerden biri olduğunu söyledi.(25 Mart 2012)


CEZAYİR GÜNDEMİ
Canan BULUT
19.03.2012 Kültür ve Demokrasi Partisini(RCD) düzenlediği bir konferansta yeni lideri olarak Mohcine Belabbas’ı seçti. Belabbas, ulusal mecliste 19sandalyesi olan RCD’nin 10 Mayıs'ta yapılacak olan parlamento seçimlerini boykot etmeyi planladığını söyledi.
10.03.2012

 Cezayir Dışişleri Bakanı Mourad Medelci 10 Mayıs parlamento seçimlerinin bir parçası olarak 500’den fazla uluslararası gözlemci çağırdıklarını açıkladı. Ayrıca 10 Mayıs genel seçimleri için seçim kampanyası 15 Nisan 6 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.
14.03.2012

 Cezayir dışişleri bakanı Mourad Medelci ve İtalyan meslektaşı  Giulio Terzi güvenlik konularını konuşmak üzere Perşembe günü (15 Mart) bir araya geldi. Toplantı sonrası Medelci “kendi ülkesinin güvenliğini sağlamak her ülke için öncelikli bir görevdir” açıklamasında bulundu. Ayrıca Eski FIS(İslami kurtuluş Cephesi) liderleri 10 Mayıs parlamento seçimlerini boykot çağrısında bulundular. Abbasi Madani ve Ali Belhadj 10 Mayısta çok sayıda oy toplamak için halka karşı baskı ve tehdidin kullanıldığını savundular.
16.03.2012

Cezayir’in bağımsızlığına giden yolu açan 1962 Evian Anlaşmasının 50. Yıldönümü. Bu anlaşma Cezayir’in 132 yıllık Fransız sömürgesi durumundan bağımsızlığa doğru attığı ilk adımdır.
18.03.2012

Ortadoğu Gündemi e-mail İle Takip Edin